[Vlog] Podjęcie inicjatywy ustawodawczej o PJM i innych środkach komunikowania się
Witam serdecznie Głuchych,
Informuję, Was, że w imieniu Stowarzyszenia Polski Instytut Praw Głuchych (SPIPG) złożyliśmy w dniu 15.06.2021 r. do Senatu RP petycję ws. nowelizacji ustawy o języku migowym i innych środkach komunikowania się. W petycji wskazaliśmy kilka postulatów które muszą znaleźć się w ustawie o języku migowym oraz argumenty za nowelizacją ustawy. Autorami petycji oraz głównymi osobami, które ją napisały w sprawie podjęcia inicjatywy ustawodawczej ws. nowelizacji ustawy o języku migowym są: Stanisław Porowski – Prezes Zarządu SPIPG oraz Daniel Kowalski – Dyrektor Zarządzający SPIPG. Wszystko wskazuje na to, że gdyby nie nasza petycja nie podjęto by prac w parlamencie nad nowelizacją ustawy o języku migowym, która nie była nowelizowana od ponad 10 lat przez rozporządzeniu Rządu. Nasze zaangażowanie i determinacja w formie petycji do Senatu RP nadała nowy bieg i ewolucję w środowisku głuchych, takie są fakty. (Screen)
Senacka Komisja Praw Człowieka, Praworządności i petycji zapraszała mnie na posiedzeniu, które odbyło się w dniu 21.04.2022, gdy stanowczo wykładałem z stanowiskiem SPIPG o zmianę w prawie w postaci nowelizacji ustawy o innych środkach komunikowania się tak aby wszystkie instytucje publiczne finansowane tj. tłumaczy PJM. Mam dowód w senackiej komisji w stronę www i video https://www.senat.gov.pl/…/2021/105821/p10-58-21_mat.pdf w tym strony 5 i 6 są artykuły historii o SPIPG i mnie plus video w Komisji senackiej: https://av8.senat.pl/10KPCPP1741w vlogu czasu od 7:30 min.
16 listopada 2022 r. Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji kontynuowała rozpatrywanie petycji. Senatorowie zapoznali się z pisemnymi opiniami: Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz Ministerstwa Finansów.
Na posiedzeniu Komisji obecni byli: Pan Krzysztof Kotyniewicz, prezes PZG, który popierał się do Komisji o podjęcie prac nad projektem ustawy realizującym wszystkie postulaty zgłoszone w petycji SPIPG. Jednocześnie zwrócił uwagę na konieczność przeniesienia Systemu Językowo Migowego (SJM), który jest językiem sztucznym i niezrozumiałym dla osób głuchych, na poziom niższy i zastąpienie go Polskim Językiem Migowym (PJM), który ma szybkie rozwoje języka do zrozumienia. Np.: Głos mówiący ma własne akcenty z emocjami a też PJM z przestrzeniem i wizualnym a SJM to NIC. Mowa i miga są równymi refleksem uczucia z uwagami.
W posiedzeniu uczestniczyła posłanka Iwona Maria Kozłowska, przewodnicząca Parlamentarnego Zespołu ds. Osób Głuchych i z Niedosłuchem, która wyraziła zadowolenie i uznanie dla prac Komisji prowadzonych nad petycją oraz determinacji senatorów w poszukiwaniu rozwiązania dla poprawienia sytuacji Głuchych w Polsce. (Screen)
W imieniu SPIPG dziękujemy uprzejmie za uznanie od posłanki Iwony Kozłowskiej. Senator Halina Bieda wniosła o przygotowanie przez Biuro Legislacyjne Kancelarii Senatu wstępnego projektu ustawy uwzgledniającego postulaty petycji. Jednocześnie zaproponowała, aby zwrócić się do Pełnomocnika Rządu ds. ON z wnioskiem o zajęcie stanowiska w przedmiotowej sprawie. Senatorowie jednogłośnie poparli zgłoszone wnioski.
Jest to ogromny sukces petycji SPIPG dla dobra środowiska głuchych, mamy na to kilka dokumentów i dowodów. Gdyby nie było SPIPG to na pewno my Głusi bylibyśmy ciemnotami jak czując na dno, prawdę.
Argumentem informujemy, że wiecie, że w Polsce jest ponad 100.000 Głuchych a my dwaj i kilka osób wspierających, którzy sami walczymy cel prawa PJM i sprawy społeczne na pozytywne życie Głuchych przez art.32 w Konstytucji RP. Pytamy, gdzie robią się 100.000 osób Głuchych w celu prawa życia, Monopol, inne stowarzyszenie, CODA i fundacje? Przecież im jest pokora! Smutno nas to WSTYD. Dziękuję za Uwagę.