[Vlog] Informacja na temat postulatu SPIPG ws. dostępności do zawodów pracowniczych dla osób głuchych
Witam Głuchych!
Nazywam się Stanisław Porowski (znak)- jestem Prezesem Zarządu Stowarzyszenia Polski Instytut Praw Głuchych (SPIPG).
Informujemy, że w dniu 2 grudnia 2024 r. SPIPG wystosowało postulat do Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Ministra Zdrowia oraz RPO ws. opracowania nowych wytycznych dla lekarzy medycyny pracy, w takiej formie tak aby przyznawali oni osobom głuchym o symbolu 03-L tj. orzeczeń o zdolności do pracy poprzez umożliwienie osobom głuchym podejmowania zatrudnienia we wszystkich zawodach dla nich niedostępnych z powodu niepełnosprawności słuchu które z powodzeniem osoby głuche wykonują w innych krajach mając na uwadze ich możliwości i potrzeby kompensacji czyli zgodnie z rekomendacjami WFD.
Jak sami wiecie w Polsce osoby głuche mają problemy ze znalezieniem pracy, niektórzy głusi ciężko pracują i są dyskryminowani.
Około 80 proc. osób głuchych i niedosłyszących nie pracuje w Polsce z powodu barier w komunikowaniu się, barierą wciąż jest trudność w komunikacji, a z drugiej strony lęk pracodawców przed zatrudnianiem osób głuchych.
Czynnikiem negatywnie wpływającym na orzecznictwo, czyli niezdolności do wykonywania danej pracy, jest jej krzywdzące nazewnictwo – Głuchota, która powoduje trwałą barierę w komunikowaniu się.
W postulacie zwróciliśmy się do MRPiPS i MZ z prośbą o aktualizację zaleceń dla lekarzy medycyny pracy dotyczących kryteriów zdrowotnych osób głuchych pracujących w określonych warunkach i stanowiskach pracy, aby kłaść duży nacisk na kompensację wzroku, a nie słuchu. (screen)
Konieczne są rozwiązania systemowe, aby poprawiać sytuację osób głuchych na rynku pracy i zwalczać stereotypy. Problem tkwi w skomplikowanych regulacjach oraz braku jednolitości stosowania przepisów które stoją w sprzeczności z art.32 Konstytucji RP oraz Konwencją ONZ o prawach osób niepełnosprawnych.
W imieniu SPIPG wcześniej złożyliśmy petycję do Sejmu RP o nowelizację ustawy w sprawie zmian przepisów poprzez umożliwienie osobom głuchym ubiegania się prawo jazdy kat C i CE w Polsce w 2016. Komisja Petycji Sejmu RP pozytywnie rozpatrzyła petycję i wniesiono projekt ustawy w roku 2019. Prezydent RP podpisał tą ustawę więc osoby głuche mogą ubiegać się o prawo jazdy kat. C i CE.
Niedawno spotkałem się z głuchym kierowcą ciężarówki z Sieradza i mówił mi, że w Polsce jest już 20 kierowców osób głuchych i w tym też kobieta. Byłem zaskoczony, bardzo się ucieszyłem i jestem z tego dumny.
Mamy prośbę do głuchych kierowców ciężarówek, prosimy o wpisywanie komentarzy pod filmikiem, jakie są imiona kierowców ciężarówek, z jakich miast i od kiedy pracujecie jako kierowcy ciężarówek w naszym FANPAGE SPIPG.
Te dane zbieramy w celu aktualizacji danych o głuchych kierowcach, jesteśmy w stałym kontakcie z Ministerstwami, chcielibyśmy udostępnić informacje do celów statystycznych. Będziemy podejmować dalsze działania prawne, aby Głusi mogli pracować w Polsce bez barier na równi praw ze słyszącymi kierowcami i pracownikami wielu instytucji – podmiotów, firm w Polsce, aby przekazać im pozytywnie opinie o głuchych pracownikach.
Liczymy na większe wsparcie ze strony całego środowiska głuchych.
Dziękuję za uwagę.
W dniu 2 grudnia 2024 r. Stowarzyszenie Polski Instytut Praw Głuchych wystosowało postulat do Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Ministra Zdrowia ws. opracowania nowych wytycznych dla lekarzy medycyny pracy, w takiej formie tak aby przyznawali oni osobom głuchym z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności o symbolu 03-L tj. orzeczeń o zdolności do pracy poprzez umożliwienie osobom głuchym podejmowania zatrudnienia w zawodach dla nich niedostępnych z powodu niepełnosprawności słuchu które z powodzeniem osoby głuche wykonują w innych krajach mając na uwadze ich możliwości i potrzeby kompensacji sensorycznej zgodnie z Konwencją ONZ o prawach osób niepełnosprawnych.
Pismo zostało również przekazane do wiadomości Rzecznika Praw Obywatelskich.
Zmiana prawa może pomóc osobom głuchym w dostępie do rynku pracy – artykuł prasowy w związku z przedłożonym postulatem Stowarzyszenia Polski Instytut Praw Głuchych do MRPiPS i MZ ws. dostępności osób głuchych do wielu zawodów pracowniczych których nie mogą wykonywać w Polsce z powodu niepełnosprawności słuchu, które z powodzeniem osoby głuche wykonują w innych krajach.