wiadomości

[Video] Efektywność edukacji osób głuchych i słabosłyszących.

Parlamentarny Zespół ds. Osób Głuchych i z Niedosłuchem – Efektywność edukacji osób głuchych i słabosłyszących.
Pan Stanisław Porowski – Prezes Zarządu Stowarzyszenia Polski Instytut Praw Głuchych zabrał głos w dyskusji na temat edukacji dwujęzycznej w szkołach dla Głuchych.
Szanowni Państwo,
Uprzejmie informujemy, że spotkaliśmy się z Ministrem Edukacji i Nauki Panem Prof. Przemysławem Czarnkiem, na spotkaniu obiecał nam, że nasz postulat dotyczący wprowadzenia w szkołach dla Głuchych – edukacji dwujęzycznej będzie pozytywnie rozpatrzony i poddany analizom. Otrzymaliśmy negatywną odpowiedź od Ministerstwa Edukacji i Nauki gdzie nie ma odpowiedzi na edukację dwujęzyczną, tylko mowa o edukacji włączającej, nie dotyczy to osób głuchych. Jak wiemy głusi uczniowie mają obowiązek opanowania pisemnego języka polskiego i PJM – dwujęzyczność takie same prawa jak w krajach europejskich.
Pan Minister Prof. Czarnek, w pełni poparł nasz postulat – prawo do edukacji dwujęzycznej, niestety Departament Wychowania i Edukacji Włączającej, odrzucił nasz postulat, nie odpowiadając wprost na edukację dwujęzyczną, tylko edukację włączającą. W naszej ocenie to jest dystans i dyskryminacja osób głuchych to jest AUDYZM.
Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych Pan Minister Paweł Wdówik obiecał nam zająć się naszymi postulatami ws. osób głuchych na nasze ponowne żądanie, zaś inni reprezentanci ze związku oświaty w naszej ocenie mogli kierować się stereotypami, niechęcią i obojętnością wobec środowiska głuchych – nie znając środowiska głuchych, nie zrealizowali naszych postulatów, zapomniał o nas.
Ministerstwo Edukacji i Nauki i Kuratorium Oświaty nie znają środowiska głuchych i jego potrzeb edukacyjnych, stąd takie problemy, muszą oni prowadzić szerokie konsultacje społeczne z całym środowiskiem głuchych a nie z wybranymi organizacjami pozarządowymi.
MEN i Kuratorium wciąż ignorują postulaty środowiska głuchych, ponieważ Głusi rodzice dzieci głuchych czy słyszący rodzice głuchych dzieci nie potrafią lub nie życzą sobie złożyć skargę w pisaniu wobec szkół dla głuchych które dopuszczają się dyskryminacji językowej – AUDYZM.
Przykro nam, że w MEN i Kuratorium nie ma pracowników Głuchych którzy zajmowaliby się edukacją Głuchych, mają oni wiedzę i doświadczenie, mogli dużo dobrego zrobić w sprawach edukacji dwujęzycznej.
Nie rozumiemy, dlaczego przedszkola oraz szkoły dla słyszących mogą zajmować się dwujęzycznością a nie w przedszkolach i szkołach dla głuchych – ZAKAZ DWUJĘZYCZNOŚCI DLA DZIECI GŁUCHYCH? Jest to złamanie art. 32 Konstytucji RP. Więc MEiN dyskryminuje dzieci i młodzież głuchą – to jest AUDYZM – nie wprowadzając edukacji dwujęzycznej jak to ma miejsce w wielu krajach UE.
Mamy ustawę z 2011 o języku migowym i innych środkach komunikowania się, która wymaga dopracowania, od ponad10 lat nie była nowelizowana – dzięki naszej petycji złożonej do Senatu RP została pozytywnie rozpatrzona, trwają dalsze prace nad nowelizacją ustawy o języku migowym, pytanie czym jest język migowy? Czy jest polski czy obcy? MEiN chyba myśli, że język migowy może służyć do komunikacji w języku rosyjskim czy niemieckim? Mamy dość składania postulatów w zakresie edukacji dwujęzycznej głuchych, złożyliśmy kilka pism do MEiN – za każdym razem odpowiedź MEiN negatywna i nie odnosi się do edukacji dwujęzycznej.
Mamy zamiar w 2023 r. przed wyborami parlamentarnymi do Sejmu i Senatu RP nagłośnić ten problem w mediach ogólnopolskich o przykładzie dyskryminacji głuchych przez Departament Wychowania i Edukacji Włączającej – dość tego! ŻĄDAMY EDUKACJI DWUJĘZYCZNEJ DLA GŁUCHYCH W SZKOŁACH DLA GŁUCHYCH TAK JAK TO JEST W INNYCH KRAJACH UE.
Zwracamy się z prośbą o rekomendację od MEiN czy też Parlamentarnego Zespołu ds. Osób Głuchych i z Niedosłuchem abyśmy mogli być w Komisji mającej na celu kontrolę w zakresie edukacji dwujęzycznej dzieci i młodzieży głuchej, też nauczycieli w różnych etapach kształcenia dzieci i młodzieży głuchej w szkołach w Polsce, abyśmy mogli poznać na piśmie sytuację Głuchych. Jeżeli odpowiedź będzie negatywna, to nie ma sensu prowadzić dyskusji na ten temat, strata czasu, tylko nagłaśniać przypadki dyskryminacji językowej w mediach ogólnopolskich, wtedy MEiN może podjąć jakieś działania w tej sprawie, wprowadzając edukację dwujęzyczną – to WAŻNE i PILNE.
Dziękujemy w imieniu SPIPG za możliwość zabrania głosu ws. edukacji dwujęzycznej.

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com
Skip to content