[Vlog] Petycje do Sejmu i Senatu RP ws. audyzmu złożone przez SPIPG
Petycje do Sejmu i Senatu RP ws. audyzmu złożone przez Stowarzyszenie Polski Instytut Praw Głuchych
Proszę obejrzeć na stronie internetowej: http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/2094665?fbclid=IwAR1EymMOWhC-lB-VPvSpOwvXKTflXE1zP2E4vfK7dH6Kztpp5IW9AhXJv5w
Witamy Głuchych!
Informujemy, że w dniu 16 marca 2023 r. w imieniu Stowarzyszenia Polski Instytut Praw Głuchych złożyliśmy do Marszałków Sejmu RP i Senatu RP tj. petycję ws. ochrony prawnej osób głuchych przed dyskryminacją – penalizacja audyzmu w Kodeksie Cywilnym oraz w ustawie antydyskryminacyjnej.
Dowody na złożenie petycji – przedstawiamy skany dokumentu na filmiku.
Rodzaje tych punktów i krótko wyjaśniam
Osoby głuche stale doświadczają dyskryminacji w życiu społecznym tak zwanej audyzmem np. w szkole, gdzie nauczyciele w szkołach dla głuchych nie znają języka migowego w stopniu komunikatywnym zamiast naciskają odczytywać z ust, migają jedynie w systemie językowo-migowym, obcym i niezrozumiałym języku dla głuchych uczniów, gdyż głusi uczniowie posługują się swoim naturalnym i pięknym językiem, czyli Polskim Językiem Migowym.
W urzędach, miejscach pracy i instytucjach, występują przypadki takie, że pracownicy odmawiają pomocy osobom g/Głuchym, ponieważ uważają oni, że nie można się z nimi komunikować. Nie chce im porozmawiać na papierze lub jakim gustem
W dzisiejszych czasach mamy dostęp do nowoczesnych technologii komunikacyjno-informacyjnych, mamy ogromne możliwości wymiany informacji na odległość m.in. komunikatory tekstowe, e-mail czy wideokonferencje, należy zaznaczyć, że pracodawcy kładą duży nacisk na możliwość rozmowy przez telefon przez co dopuszczają się audyzmu wobec osób głuchych ubiegających się o zatrudnienie – przejawy audyzmu indywidualnego.
W petycji domagamy się odszkodowania dla osób głuchych które doświadczyły audyzmu, dzięki takim rozwiązaniom prawnym, możemy zminimalizować zjawisko audyzmu w Polsce, doprowadzić w dłuższej perspektywie czasowej do zwiększenia tolerancji wobec osób głuchych i równouprawnienia w społeczeństwie słyszących. Cały czas walczymy o prawa osób głuchych do szacunku i równouprawnienia, aby zapisać w Kodeksu Cywilny lub Karnym, składamy petycje i postulaty do instytucji publicznych w walce o równe prawa środowiska osób głuchych w tym także ku likwidacji barier w komunikowaniu się.
Dziękujemy za uwagę.
Audyzm jest to specyficzny stosunek osób słyszących do głuchych, który polega na narzucaniu niesłyszącym swoich poglądów na ich temat. Termin ten dotyczy osób, które zajmują się zawodowo problemami niesłyszących traktując je przedmiotowo, jak osoby o niższym poziomie intelektualnym, niesamodzielne i bezradne. Na ogół nie maja oni z głuchymi bezpośredniego kontaktu, nie znają języka migowego. Pojęcie audyzmu jest ściśle powiązane z dyskryminacją głuchych przez słyszących.