wiadomości

[Vlog] SPIPG złożyło petycję ws. ulgi 49% PKP i PKS dla Głuchych (03-L) do Sejmu RP i Senatu RP

Petycja dotycząca wprowadzenia ulgi 49% dla Głuchych z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności o symbolu 03-L na przejazdy środkami publicznego transportu zbiorowego PKP oraz autobusowego – petycja Stowarzyszenia Polski Instytut Praw Głuchych
Witamy serdecznie Głuchych,
Informujemy, że złożyliśmy w dniu 9 maja 2023 r. tj. petycje do Marszałka Sejmu RP Elżbiety Witek oraz Marszałka Senatu RP Tomasza Grodzkiego o podjęcie inicjatywy ustawodawczej ws. nowelizacji ustawy z dnia 20 czerwca 1992 r. o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego poprzez wprowadzenie 49% ulgi dla osób głuchych z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności o symbolu 03-L przy przejazdach środkami publicznego transportu zbiorowego kolejowego oraz autobusowego, na podstawie biletów jednorazowych lub miesięcznych imiennych.
Oto dowody skany petycji – screeny na filmiku
Z przykrością zauważamy, że osoby głuche po ukończeniu 26 roku życia z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności o symbolu 03-L nie znalazły się zgodnie z ww. ustawą w gronie podmiotów uprawnionych do ulgi 49 %, należy nadmienić, że osoby głuche po ukończeniu 26 roku życia z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności o symbolu 03-L ponoszą 100 % odpłatność na zakup biletów przy przejazdach środkami publicznego transportu zbiorowego kolejowego oraz autobusowego.
Należy podkreślić, że ustawa z dnia 20 czerwca 1992 r. o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego daje wybiórczo uprawnienia osobom niepełnosprawnym do ulgi 49 %, natomiast nie uwzględnia ona osób legitymujących się umiarkowanym stopniem niepełnosprawności o symbolu 03-L po ukończeniu 26 roku życia w gronie podmiotów uprawnionych do ulgi 49 %, jest to całkowicie nielogiczne.
W naszej ocenie ww. ustawa rodzi nierówności i dysproporcje społeczne wykluczając osoby głuche z ustalonym umiarkowanym stopniem niepełnosprawności o symbolu 03-L po ukończeniu 26 roku życia z wykazu podmiotów uprawnionych do ulgi 49 % przy przejazdach środkami publicznego transportu zbiorowego kolejowego oraz autobusowego, takie wybiórcze traktowanie osób niepełnosprawnych dostrzegamy jako zjawisko dewaloryzacji tej grupy osób z powodu niepełnosprawności słuchu, stoi to w sprzeczności z art.32 Konstytucji RP.
Dokumentem uprawniającym osoby głuche do ulgi 49 % będzie legitymacja osoby niepełnosprawnej z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności o symbolu 03-L z fotokodem QR.
Mając na uwadze powyższe jak najbardziej zasadne jest dokooptowanie Głuchych do grona podmiotów uprawnionych do ulgi 49%, należy wziąć pod uwagę to, że aż 80 % Głuchych w Polsce nie pracuje. Barierą wciąż jest trudność w komunikacji, a z drugiej strony lęk pracodawców przed zatrudnianiem tych osób.
Znaczna większość Głuchych aż 80 % pozostaje bez zatrudnienia, większość z nich nie ma rent socjalnych, tylko mają oni jedynie prawo do zasiłku pielęgnacyjnego który wynosi 215,84 zł miesięcznie, co jest dla nich dużym obciążeniem przy wydatkach na zakup biletów przy przejazdach środkami publicznego transportu zbiorowego kolejowego oraz autobusowego, także doświadczają oni barier w komunikowaniu się w codziennym życiu.
Świadczenia otrzymywane przez takie osoby, są na tak niskim poziomie, że zakup biletu w pełnej cenie stanowi dla niech bardzo duże obciążenie budżetu domowego.
Wprowadzenie wnioskowanej ulgi z całą pewnością ułatwiłoby osobom głuchym podejmowanie działalności zawodowej oraz innych aktywności.
Brak tej ulgi w znaczącym stopniu powoduje wykluczenie komunikacyjne osób głuchych, gdyż nie mają oni prawa do ulgi 49% tak jak w przypadku innych osób niepełnosprawnych, które są uprawnione do 49 % ulgi, jest to dyskryminacja Głuchych, rażące naruszenie art.32 Konstytucji RP.
Liczymy na poparcie naszej petycji ze strony organizacji pozarządowych między innymi Zarządu Głównego PZG, Fundacji Instytut Spraw Głuchych, TON, Polskiej Rady Języka Migowego także ze strony innych organizacji pozarządowych działających na rzecz środowiska głuchych.
W okresie wyborczym kiedy mamy zbliżające się wybory parlamentarne nie ma sensu składać kolejnych petycji i postulatów, dopiero po wyborach parlamentarnych, musimy zobaczyć jaki będzie układ sił w przyszłym parlamencie RP – jakie partie będą miały większość mandatów w parlamencie RP i jaki kształt będzie miała koalicja rządowa, dopiero po wyborach parlamentarnych będziemy analizować ważne tematy związane ze środowiskiem Głuchych co się przełoży na petycje i postulaty, przed nami ciężka praca i walka o prawa Głuchych do niezależnego życia i równouprawnienia w Rzeczypospolitej Polskiej.
Dziękuję za uwagę.

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com
Skip to content